info@rsktaborniki.si

Zgodovina

Taborniki ustvarjamo boljši svet!

KURIR SKOZI ČAS – 58 LET  

Prve ideje o taborniški organizaciji v Slovenj Gradcu segajo v obdobje med leti 1952 in 1960. 18. aprila 1960 je bil na osnovni šoli v Slovenj Gradcu ustanovljen odred Severni kurir. Pobudnika in ustanovna člana odreda, ki sta nato vrsto let vodila odred kot starešina in načelnik, sta bila profesor Stane Hribernik in Stane Triler. Odred je imel sprva to napako, da je deloval le na osnovni šoli, in ko so člani končali s šolo, so prekinili tudi s taborništvom. Zato je na obrtni šoli nastal vod starejših tabornikov, ki so nato pomagali pri delu odreda. Kljub dobro zastavljenemu in prizadevnemu delu nekaterih prosvetnih delavcev pa je delo v odredu po nekaj letih za krajše obdobje zamrlo, saj odred ni prejemal rednih finančnih sredstev s strani takratne občinske zveze za telesno kulturo in se je znašel v velikih finančnih težavah.

    Na predlog občinskega komiteja Zveze komunistov Slovenj Gradec in ob finančno – materialni podpori občinskega sveta Slovenj Gradec je v oktobru 1968 odred ponovno zaživel in že po enem letu obnovljenega dela štel 145 članov. Največji organizacijski razmah in moč po številu članstva pa je odred dosegel v letu 1972, ko so v njegovem sestavu delovale čete:

Muratova – Slovenj Gradec (119 članov), Ambroževa – Šmartno (40 članov), Heroja Iršiča –  Mislinja (35 članov), Srčkova – Dovže (36 članov), Ronkova – Podgorje (22 članov).

    Pri četah v Slovenj Gradcu, Šmartnem, Podgorju in Mislinji pa so delovale tudi družine medvedkov in čebelic, v katerih je bilo vključenih 159 članov, Tako je odred skupaj štel 411 članov. Doseganje tako dobrih rezultatov gre pripisati predvsem uspešni vzgoji kadrov, saj je odred organiziral več samostojnih gozdnih šol in si na ta način vzgojil potrebne mlade vodnike, ki so ob pomoči starejših mentorjev hitro širili zainteresiranost med mladino v občini za to vsestransko koristno dejavnost.

    S pridobivanjem taborniških veščin in znanj, ki jih človek potrebuje za življenje v naravi in družbi, je odred iz dneva v dan pridobival na kvaliteti in se uvrstil v vrh najboljših odredov v Sloveniji, pa tudi Jugoslaviji. Na tekmovanjih v taborniških veščinah je bil odred v tistih časih večkrat področni in republiški, enkrat pa tudi državni ekipni prvak (leta 1971).

    Na stotine je bilo različnih akcij, ki jih je organiziral odred ali posamezne čete. Prav masovne so bile akcije Skrij – poišči, akcije ob dnevu tabornikov in dnevu mladosti, akcije Ilegalec, vsakoletni prvomajski in letni tabori, Republiško orientacijsko tekmovanje (ROT 1970), od leta 1971 pa je odred organiziral Šavčev memorial v spomin na Jožeta Šavca, predsednika ZZB NOV Slovenj Gradec, ki je preminil na akciji Nič nas ne more presenetiti ”Svobodno Pohorje” leta 1970 (od leta 1983 do 1990 je tekmovanje organizirala Zveza tabornikov občine in je bilo vpisano v taborniški koledar tekmovanj). 

    Ekipe Severnega kurirja so se udeleževale tudi mnogih akcij izven občine pa tudi republike (smučarsko – taborniško tekmovanje na Popovi Šapki, partizanski marš v Sremu v počastitev preboja sremske fronte,…).

    Ker je odred organizacijsko prerasel svoje okvirje delovanja, je bila decembra 1976 ustanovljena Zveza tabornikov občine Slovenj Gradec. Tako so iz odreda Severni kurir nastali trije odredi s sedeži v Mislinji (odred Mrzli studenec), Šmartnem (odred Pohorskih kop) in Slovenj Gradec (odred Severni kurir). Odredi so skupaj z odredi iz Mežiške in Dravske doline sodelovali na skupnih akcijah (pohodi, mnogoboji, odprave na ZLETE) v okviru Koroške področne zveze. Konec 70-ih let je bil odred ponovno zelo uspešen, organiziral je številna taborjenja, prva zimovanja ter zahtevnejše akcije, kot Slovenski taborniški partizanski mnogoboj (1981). 

    Leta 1983 je prišlo do menjave generacij v vodstvu, zato je rahlo zamrlo. V naslednjem letu je odred ob podpori osnovne šole in Zveze tabornikov občine spet zaživel in je leta 1984 štel 107 tabornikov, ki so bili organizirani v družino medvedkov in čebelic in četo tabornikov in tabornic (skupaj 11 vodov) ter klubov.

    V naslednjih letih je odred deloval na osnovni šoli in z leta v leto večal število članov, postajal pa tudi prepoznaven po udeležbah na akcijah in uspešnih nastopih na tekmovanjih po Sloveniji. Po osamosvojitvi Slovenije leta 1991, je organiziral tekmovanje Severni izziv, ki je potekalo še naslednji dve leti. Leta 1993 so se vsi odredi v Sloveniji preimenovali v rodove in tako je tudi naš odred dobil naziv ROD SEVERNI KURIR. Pod tem imenom smo se v letih 1995, 1999, 2005 in 2009 udeležili svetovnih in evropskih skavtskih srečanj (Jamboreejev) in tako spoznavali različne kulture in kraje ter postajali še boljši ljudje. Seveda smo vse skozi izobraževali naše mlajše člane na vodniških, inštruktorskih in specialističnih tečajih orientacije in topografije. Leta 2003 smo se z okoliškimi taborniškimi društvi povezali v Koroško – Šaleško – Zgornjesavinjsko območno organizacijo, ki v sodelovanju z drugimi rodovi organizira različne akcije, npr. območni mnogoboj, vesela srečanja in sodniške tečaje. Naslednje leto smo stopili v stik s Srednjo zdravstveno šolo Slovenj Gradec (SZŠ) in zanjo v okviru šolskih obveznih izbirnih vsebin organizirali Šolo preživetja na Ježevem, kjer dijaki spoznavajo taborniško življenje, veščine in poglabljajo sposobnost sodelovanja in kritičnega mišljenja. Tovrstne izbirne vsebine so postale stalnica v koledarju SZŠ. Prav tako pa je stalnica tradicionalni pohod po poteh XIV. divizije, ki ga RSK organizira skupaj z Združenjem borcev za vrednote narodno osvobodilnega boja. Leta 2002 smo taborniki prvič ponesli v Slovenj Gradec lučko miru iz Betlehema, le-to pa od leta 2006 skupaj s katoliškimi skavti Steg Koroška 1 prinašamo v različne javne ustanove in na ta način med ljudi širimo vrednote miru. Kar spodbujamo tudi z akcijo Mirovniški festival, ki ga organizira MOSG – mesto glasnik miru. Kljub vsem taborniškim tekmovanjem, ki smo se jih udeleževali skozi vsa leta, pa smo leta 2007 začeli sodelovati s Civilno zaščito Slovenj Gradec in osnovali ekipo za tekmovanje v prvi pomoči, ki je leta 2008 dosegla 3. mesto izven konkurence. Ker pa taborniki Rodu Severni kurir, ki danes šteje približno 100 članov in članic različnih starostnih skupin iz Slovenj Gradca, Podgorja in Šmartnega pri Slovenj Gradcu zavedamo pomena čistega okolja in smotrnega ravnanja z odpadki, smo se 17. 4. 2010 udeležili vseslovenske čistilne akcije Očistimo Slovenijo v enem dnevu in tako očistili del dobrave, ter del potoka Homšnica.